Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk serdecznie zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora, które odbywać się będą w terminie 4 – 8 czerwca br.

W tym czasie Seniorzy będą mogli uczestniczyć w ponad 200 wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, zdrowotnym, sportowym itp. Będą to m.in. spotkania tematyczne, koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, turnieje warcabowe, warsztaty komputerowe, warsztaty plastyczne, wykłady, prezentacje multimedialne, spotkania autorskie, gry integracyjne, zajęcia rekreacyjno-ruchowe, spotkania muzyczno-kabaretowe. Będzie również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych tj. badania słuchu, konsultacje fizjoterapeutyczne, dermokonsultacje, treningi pamięci, porady dietetyka, konsultacje z zakresu kosmetyki, badania wzroku.

Uroczyste rozpoczęcie Dni Seniora wraz z symbolicznym przekazaniem klucza do bram Miasta odbędzie się 4 czerwca (poniedziałek) o godz. 14:00 na placu przed Trybunałem Koronnym (Stare Miasto).
Codziennie (11:00-14:00) w Punkcie Informacyjnym przed Trybunałem, pracownicy Lubelskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej oraz członkowie Rady Seniora wydawać będą harmonogramy LDS i udzielać informacji nt. form wsparcia osób starszych. Tutaj będzie można wypełnić i złożyć wniosek o Lubelską Kartę Seniora.
Uroczyste zakończenie LDS odbędzie się w Filharmonii Lubelskiej 7 czerwca o godz. 16:00. Przedstawiciele lubelskich Seniorów na zakończenie swojego święta oddadzą klucz do Miasta. Wieczór uświetni koncert zespołu VOX, który wykona swoje największe przeboje (wymagana rezerwacja telefoniczna pod nr tel.: 81 466 20 61).

 PDF szczegółowy harmonogram VII Lubelskich Dni Seniora


Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk był organizatorem obchodów Dni Dialogu Pokoleń, które odbyły się 26 i 27 kwietnia 2018.

Dni Dialogu zainaugurował 26 kwietnia uroczysty koncert w Centrum Spotkania Kultur "Jestem tu - jestem z Tobą" w wykonaniu Piotra Selima i lubelskich artystów. Ideą koncertu była prezentacja utworów muzycznych przybliżających pojęcie patriotyzmu, w kontekście takich wartości jak miłość i dobro, bliskość, otwartość na drugiego człowieka, poszanowanie różnic, a przede wszystkim troska o budowanie relacji międzypokoleniowych.

W dniu 27 kwietnia o godz. 11.00 w Archikatedrze Lubelskiej odbyła się msza św. w intencji integracji pokoleń Mieszkańców naszego Miasta. Bezpośrednio po mszy św. zorganizowany został Korowód Międzypokoleniowy, który przeszedł spod Archikatedry na plac Zamkowy, a zakończony został symbolicznym Mostem Pokoleń z pamiątkową fotografią. Elementy dekoracyjne Korowodu nawiązywały do obchodzonego w tym roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W korowodzie wzięli udział także seniorzy z LZINR.

 

Źródło zdjęć: Kurier Lubelski

W linku zaproszenie Pani Prezydent Moniki Lipińskiej na Dni Dialogu Pokoleń.


1 grudnia 2017, w Hotelu Viktoria w Lublinie, odbyła się Konferencja "Bezpieczny Senior - Oszustom Stop!".
Organizatorem była Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, zaś patronatem objęło i sfinansowało Konferencję - Miasto Lublin.
Konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa osób starszych i samotnie mieszkających.
Przebieg Konferencji:
- metody i sposoby działania oszustów,
- zasady bezpiecznego internetu,
- pierwsza pomoc przedmedyczna,
- seniorzy w ruchu drogowym,

- terroryzm jako zagrożenie społeczne - algorytm postępowania w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego,
- poczęstunek.

relacja i zdjęcia: Józef Wianowski

Zobacz też filmik ilustrujący, jak zachować się w razie próby oszustwa "na wnuczka":


24 listopada 2017 roku, odbyła się w lubelskim CSK konferencja "Aktywny Lubelski Senior" pod hasłem "Pozytywne Przemiany Seniorów".
Konferencja rozpoczęła kampanię społeczną, której organizatorami są: Fundacja Centrum Pozytywnych Przemian oraz Centrum Spotkania Kultur. To pierwsze takie wydarzenie w woj. lubelskim.

Przebieg wydarzenia:
- otwarcie Konferencji (prowadzenie konferansjerka Ewa Sobkowicz);
- pokaz artystyczny grupy czaderek (DDK Węglin);
- występ Grupy Śpiewaczej (DDK Czuby);
- koncert jazzowy (wokalistka Małgorzata Ruta)
- panel merytoryczny (moderator - Bożena Lisowska), z udziałem reprezentantów ROPS, WUP, Rady Seniorów Miasta Lublin, przedstawicieli biznesu oraz Lubelskiego Oddziału PZERiI;
- dalsza część programu rozrywkowego: pokaz mody seniorów, otwarcie wystawy "Pozytywne przemiany seniorów";
- zakończenie: integracja i poczęstunek.

relacja i zdjęcia: Józef Wianowski


W dniu 26 października br. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie zorganizował w Domu Caritas Archidiecezji Lubelskiej konferencję „Wojewódzki Dzień Seniora”.
W swoim zagajeniu, Marszałek Województwa Sławomir Sosnowski przypomniał, że 25% mieszkańców województwa lubelskiego to ludzie po 60 roku życia i podkreślił rolę (także finansową), jaką Samorząd Województwa odgrywa w rozwiązywaniu problemów seniorów. "Bardzo cieszę się, że osoby starsze w naszym województwie łamią stereotypy. Wiek nie stanowi dla nich bariery, aby być aktywnym w każdej dziedzinie. Zachęcam również do korzystania z Ogólnopolskiej Karty Seniora, która daje jeszcze więcej możliwości" - powiedział Marszałek. Głos zabrała również Pani Katarzyna Fus - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
W trakcie imprezy, którą prowadziła Pani Ewa Dados z Radia Lublin, miał miejsce finał konkursów "Aktywny Senior" i "Gmina przyjazna Seniorom". W tej ostatniej kategorii I miejsce zajęła Gmina Niemce, a II - Gmina Gościeradów.

W części artystycznej uczestnicy słuchali pieśni biesiadnych i włoskich w wykonaniu zespołu chóralnego "Hetmańscy Sarmaci" z Zamościa, piosenek ludowych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego z gminy Mełgiew oraz oglądali "Przemiany senioralne" - pokaz mody seniorów i układy choreograficzne Pań Czaderek z Dzielnicowego Domu Kultury "Węglin". Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna - pokaz hobby i umiejętności seniorów, a na zakończenie na wszystkich czekał poczęstunek: kawa, herbata, napoje, słodycze, kanapki, sałatki i inne przekąski.

W "Wojewódzkim Dniu Seniora" uczestniczył nasz kolega, Józef Wianowski, który zdał relację z wydarzenia, a na koniec stwierdził: "Udana, wspaniała impreza (na zdjęciach ja w czerwonym sweterku). Oby więcej takich spotkań seniorów. Zabawa była przednia - żałujcie, że nie byliście."


Caritas Archidiecezji Lubelskiej serdecznie zaprasza do udziału w projekcie "Wehikuł czasu" skierowanym do seniorów.
W ramach działań oferowane są:

 • warsztat – bezpieczeństwo Seniorów;
 • turystyka senioralna;
 • warsztat kulinarny (pisanie książki z daniami dla Seniorów)
 • warsztat z zakresu informatyki;
 • spotkanie z dietetykiem, prawnikiem, fizjoterapeutą i psychologiem.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Więcej szczegółów na poniższym plakacie oraz pod nr tel. 784 992 887


Wydarzenia organizowane w ramach tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora odbywały się w terminie 5 – 9 czerwca 2017.

Uroczyste rozpoczęcie Lubelskich Dni Seniora miało miejsce 5 czerwca (poniedziałek)o godz. 14.00 na placu przed Ratuszem. Prezydent Krzysztof Żuk przekazał najstarszym mieszkańcom klucze do bram Miasta.

W ramach Lubelskich Dni Seniora zaplanowano ponad 200 wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, zdrowotnym, sportowym itp. Były to m.in. koncerty, warsztaty fotograficzne, komputerowe, spektakle teatralne, projekcje filmowe, turnieje warcabowe, wykłady, prezentacje multimedialne, spotkania autorskie, gry integracyjne, czytanie poezji, spotkania muzyczno-kabaretowe. Była również możliwość korzystania z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych tj. badania słuchu, konsultacje fizjoterapeutyczne, dermokonsultacje, treningi pamięci, porady dietetyka, badanie wzroku.

Jednym z najważniejszych wydarzeń VI Lubelskich Dni Seniora był koncert Krzysztofa Krawczyka, 8 czerwca w Filharmonii Lubelskiej o godz. 16.00 (wymagana była rezerwacja telefoniczna: 81 466 20 61 i odbiór wejściówek w sekretariacie LCAO). Uroczystości towarzyszyło wręczenie Medali 700-lecia Lublina osobom i organizacjom wyjątkowo zaangażowanym w działania senioralne. Otrzymali je Pani Maria Ryszarda Todys-Płonka, Pan Stanisław Miciuk, a także Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Lublinie oraz Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej (szczegóły na stronie www.lublin.eu)

Od poniedziałku do piątku (godz. 11.00 – 14.00) był otwarty Punkt Informacyjny przed Ratuszem - tutaj można było otrzymać harmonogramy LDS, uzyskać pełną informację nt. form wsparcia osób starszych oraz pobrać wnioski do Lubelskiej Karty Seniora.

 PDF harmonogram VI Lubelskich Dni Seniora


Zaproszenie na Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego

PDF– harmonogram Tygodnia Dialogu Międzypokoleniowego

Więcej informacji na stronie www.lublin.eu


Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, Pani Monika Lipińska, zaprasza w dniu 20 stycznia 2017 na Lubelski Dzień Babci i Dziadka.

Uroczystość ma na celu uhonorowanie Babć i Dziadków, wyrażenie wdzięczności za trud wychowania, opiekę i serce okazywane swoim wnukom. Formuła spotkania obejmie wystąpienia merytoryczne oraz występy artystyczne. Dodatkową atrakcją będą pokazy rękodzieła, wystawa prac wykonanych przez lubelskich seniorów, a także prezentacja muzyczna Lubelskiej Szkoły Jazzu. Organizatorem wydarzenia jest Prezydent Miasta Lublin we współpracy z pierwszą w Polsce Szkołą SuperBabci i SuperDziadka, zainicjowaną i prowadzoną przez dr Zofię Zaorską.

Spotkanie poprowadzi Ewa Dados – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Seniorów.

List do Babci i Dziadka
pani dr Zofii Zaorskiej

źródło: www.lublin.euPrezydent Miasta Lublin - dr Krzysztof Żuk, przy współpracy z Radą Seniorów, serdecznie zaprasza mieszkańców Lublina do udziału w trzeciej edycji wydarzenia „Odczaruj Jesień Życia”, które odbędzie się 6 listopada 2016 w Galerii Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy 32 (hol główny na parterze).

Główną atrakcją imprezy będzie pokaz mody senioralnej z udziałem osób starszych, które zaprezentują się w ciekawych stylizacjach Renaty Chmielewskej, w oparciu o ofertę butików Galerii Olimp. Pokaz będzie miał niepowtarzalną oprawę, dzięki stworzonej specjalnie na tą okazję choreografii, autorstwa Piotra Mochola.

Modelki i modele zaprezentują stylizacje na różnorodne okazje: eleganckie stroje wizytowe, efektowne kreacje wieczorowe, klasyczne stylizacje biznesowe oraz funkcjonalną odzież sportową. Nie zabraknie też oryginalnych makijaży i fryzur.

Do dyspozycji gości będzie Miasteczko dla Seniorów (w godzinach 13.00 – 16.00), oferujące możliwość wykonania podstawowych badań medycznych, zasięgnięcia informacji o profilaktyce onkologicznej, a także poznania najważniejszych zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Tutaj będzie również okazja do skorzystania z profesjonalnych porad kosmetyczki, fryzjera, stylisty, wizażysty i dietetyka.

W ramach Miasteczka zorganizują swoje stoiska m.in. Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie - oferujące informacje na temat lokalnych instytucji, które prowadzą działania na rzecz aktywizacji seniorów i świadczą pomoc w różnych formach.

Program wydarzenia:

13.00 - 13.10 powitanie gości

13.10 - 14.00 prezentacja stoisk Miasteczka dla Seniora

14.00 - 14.30 pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – Samodzielna Grupa Ratownicza Lublin

14.30 - 15.00 pokaz fitness – Get Gym - siłownia, klub fitness

15.00 – 15.30 pokaz mody senioralnej

15.30 – 15.45 podziękowania dla uczestników i organizatorów wydarzenia

15.45 – 16.00 występ Grupy Tanecznej Flow, działającej przy Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

16.00 zakończenie

Zobacz relację z wydarzenia na stronie Miasta Lublin


Przeszło 300 placówek w całej Polsce zaprasza na weekend seniora z kulturą. W pierwszy weekend jesieni, 24-25 września, osoby powyżej 60. roku życia będą mogły odwiedzić instytucje kultury i skorzystać z oferty przygotowanej specjalnie dla nich w ramach kampanii „60+Kultura”.
Instytucje kultury w całej Polsce: muzea, galerie, domy kultury, teatry przygotowywały specjalną ofertę dla seniorów – od bezpłatnego wejścia, przez specjalnie zorganizowane spotkania, wykłady i warsztaty po wycieczki z przewodnikami.

Wykaz uczestników tegorocznej edycji akcji „60+Kultura” w województwie lubelskim znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Więcej informacji na stronie www.um.lublin.eu.


W lubelskiej restauracji Mandragora (w kamienicy 'Pod Lwami') na Starówce, w pierwszy i ostatni wtorek lipca, sierpnia i września odbędzie się akcja 'Poczytaj przy kawie'. W przedsięwzięciu mogą wziąć udział aktywni czytelnicy Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego  w Lublinie po ukończeniu 60 roku życia.
Aby napić się gorącej kawy za złotówkę, należy w lokalu przedstawić specjalny kupon, który można otrzymać przy wypożyczeniu książki lub czasopisma w bibliotece na Starym Mieście. Seniorzy coraz częściej aktywnie spędzają okres emerytalny. Dzięki przedsięwzięciom takim jak 'Poczytaj przy kawie', ludzie mobilizują się do spotkań poza miejscem zamieszkania, a przystępna cena napoju pozwala im zaoszczędzone pieniądze wydać na słodki dodatek, z czego czerpią wyjątkową przyjemność.

Filia MBP nr 21 oraz restauracja "Mandragora" zapraszają w dniach: 5 i 26 lipca, 2 i 30 sierpnia oraz 6 i 27 września.


wieczór bułgarskiwieczór hiszpańskiW dniach 15 - 23 czerwca odbywać się będą V Lubelskie Dni Seniora, mające na celu promowanie aktywności osób starszych oraz solidarności międzypokoleniowej. Łącznie zaplanowanych jest ponad 400 różnorodnych bardzo atrakcyjnych i ciekawych wydarzeń.

Inicjatywa ta dedykowana jest przede wszystkim najstarszym mieszkańcom Lublina, jednak do udziału Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej zaprasza całą społeczność miasta, bez względu na wiek.

Uroczysta inauguracja Dni Seniora wraz z symbolicznym przekazaniem klucza do Bram Miasta odbędzie się 15 czerwca o godz. 11.00 przed Ratuszem. Podczas Dni Seniora w godz. od 10 do 13 przed Ratuszem będzie działać Punkt Informacyjny, w którym będzie można uzyskać Harmonogram oraz szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń.

Harmonogram wydarzeń znajduje się również na stronie Urzędu Miasta Lublin www.lublin.eu.Z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, który miał miejsce 29 kwietnia br., dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zaprosił środowiska seniorskie, akademickie i samorządowe do wspólnej akcji pod hasłem “Za starość naszą i waszą!”, której celem jest rozpoczęcie i przeprowadzenie szerokiej debaty na temat planowanej Konwencji o prawach osób starszych. Prace nad Konwencją prowadzone są na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zespół ds. Równego Traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich liczy na Państwa zainteresowanie udziałem w krajowej debacie nad kształtem nowego międzynarodowego instrumentu prawnego.

Potrzebne informacje znajdą Państwo pod linkiem: Akcja „Za starość naszą i waszą!” Rozmawiajmy o Konwencji o prawach osób starszych.


Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej informuje, że w dniu 29 kwietnia 2016 r., z inicjatywy Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka, odbędą się już po raz piąty uroczyste obchody Lubelskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.
Dzień rozpocznie się o godzinie 11.00 Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie uczestnicy przejdą w barwnym Korowodzie Międzypokoleniowym pod Zamek Lubelski, gdzie wspólnie utworzą „Most Pokoleniowy”.

PDF– szczegółowy program Korowodu Międzypokoleniowego

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału w tej uroczystości. Korowód jest świętem radości międzypokoleniowej, dlatego do uczestnictwa zapraszamy całe rodziny, dzieci, rodziców, dziadków oraz opiekunów i członków organizacji pozarządowych.
W imieniu organizatorów:
Ewa Dados - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin do spraw Seniorów,
Sławomir Skowronek - Dyrektor Biura - Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej.

============================

============================

============================

Zgłoszenia należy kierować na numer telefonu 81 743 79 99, 507 197 538 lub e-mail:lublin.karate@wp.pl .


"Odczaruj Jesień Życai" - zaproszenie

Szczegóły na stronie Miasta Lublin.W dniu 5 czerwca 2015 uroczyście zainaugurowano czwarte Lubelskie Dni Seniora, które potrwają do 12 czerwca. "Dni Seniora" mają na celu promowanie aktywności osób starszych oraz solidarności międzypokoleniowej.

Uroczysta inauguracja Dni Seniora, wraz z symbolicznym przekazaniem klucza do bram miasta, odbyła się w piątek (5 czerwca) o godz. 13:30 przed Ratuszem. W tym też dniu ruszył program "Lublin strefa 60+". Jego elementem jest Lubelska Karta Seniora, która będzie uprawniać do korzystania z ulg i rabatów w różnych instytucjach. Dotychczas udział w programie zadeklarowało 50 podmiotów. Wnioski o wydanie karty można składać ośmiu ratuszowych w Biurach Obsługi Mieszkańców.

Oficjalne zakończenie Lubelskich Dni Seniora, w ramach których zaplanowano ok. 250 wydarzeń, odbędzie się podczas uroczystego koncertu dedykowanego Seniorom, w dniu 12 czerwca 2015 r. o godz. 11.00 w auli Centrum Konferencyjnego Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

pdf harmonogram IV Lubelskich Dni Seniora

Źródło informacji i zdjęć: strony Samorządu Miasta Lublin oraz Kuriera Lubelskiego


W dniach 25-26 kwietnia br. na terenie Centrum Targowo-Wystawienniczego Targów Lublin S.A. przy ul. Dworcowej 11 (w godz. 9.00 - 17.00) odbywać się będą targi Styl 50 +, promujące ofertę dla osób dojrzałych i seniorów w zakresie profilaktyki zdrowotnej, aktywności sportowej, edukacji oraz zdrowego stylu życia. Na stoisku wystawienniczym Urzędu Miasta Lublin będą prezentować swoje oferty podmioty, które uzyskały certyfikat „Miejsca Przyjaznego Seniorom” oraz instytucje i organizacje świadczące usługi na rzecz seniorów.

Targom towarzyszyć będzie Kiermasz Zdrowie i Uroda (m.in. ekologiczna żywność, naturalne kosmetyki, oryginalna biżuteria, wyroby rzemieślnicze, zielarstwo).

Dodatkową atrakcją będzie Kiermasz Ogrodniczy Eden, podczas którego odbywać się będą degustacje ekologicznych owoców, warzyw i przetworów, gotowanie na żywo, a także konkursy. W dziale zielonym będzie można zaopatrzyć się w nasiona, sadzonki, cebulki, kwiaty cięte i doniczkowe, krzewy, drzewa owocowe oraz rośliny rabatowe.

źródło informacji: um.lublin.eu


Polecamy RynekSeniora.pl oraz JutroStarsi.pl - dwa nowe portale traktujące o aktualnych problemach ludzi w podeszłym wieku, a jednocześnie skierowane do tych, którzy z rynkiem seniora są związani: lekarzy, farmaceutów, przedstawicieli administracji, polityków, decydentów, instytucji, usługodawców.

Główna tematyka portali RynekSeniora.pl oraz JutroStarsi.pl, to:

 • polityka senioralna: akty prawne, interpretacja przepisów, wyzwania demograficzne;
 • medycyna wieku podeszłego: geriatria, farkamoterapia, rehabilitacja, profilaktyka;
 • system opieki nad seniorami: baza placówek, usługi opiekuńcze;
 • rynek pracy i edukacja: aktywizacja zawodowa, kursy i szkolenia, uniwersytety trzeciego wieku;
 • portfel seniora: renty, emerytury, inne świadczenia;
 • srebrna gospodarka: wyroby medyczne, inwestycje, infrastruktura przyjazna seniorom;
 • czas wolny: rekreacja, hobby, tryb życia.

Zapraszamy do odwiedzenia stron RynekSeniora.pl oraz JutroStarsi.pl!


Migawki z obchodów III Lubelskich Dni Seniora

Inauguracja Lubelskich Dni SenioraInauguracja Lubelskich Dni SenioraInauguracja Lubelskich Dni Seniora

spacer po zdrowiespacer po zdrowie

spotkanie nt. bezpieczeństwa seniorówspotkanie nt. bezpieczeństwa seniorówspotkanie nt. bezpieczeństwa seniorów

warsztaty w MDK "Pod Akacją" 

przemawia Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublinspotkanie ze Społeczną Radą Seniorów i Prezydentem Miasta Lublinprzemawia Alina Gucma - Przewodnicząca Oddziału Okręgowego PZERiI w Lublinie

zakończenie Lubelskich dni Seniorazakończenie Lubelskich dni Seniora

zakończenie Lubelskich dni Seniorazakończenie Lubelskich dni Seniorazakończenie Lubelskich dni Seniora

Zdjęcia pochodzą ze stron: Urzędu Miasta Lublin oraz Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Lublinie  


III Lubelskie Dni Seniora

pdf harmonogram III Lubelskich Dni Seniora


W dniu 9 października 2013 r. jako Seniorzy i podopieczni Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie, obejrzeliśmy w teatrze im. Juliusza Osterwy, sztukę pt. „Komedia Teatralna”.

Dzieło szwedzko-fińskiego dramaturga Bengta Ahlforsa, w przekładzie na jęz. polski i w reżyserii Grzegorza Kempińskiego, jest polską prapremierą.

Sztuka pokazuje od kulis przygotowania do premiery w prowincjonalnym teatrze spektaklu „Matka i córka”, którą to sztuką próbuje zadebiutować ambitny i młody literat.

Autor utworu „Matka i córka” jest hulaką i nieudacznikiem. Nie potrafi pisać. Lubi kobiety, mocne alkohole. Obraża krytyków i dziennikarzy na konferencjach prasowych.

W roli głównej ma być obsadzona, gościnnie występująca, wielka diva operetkowa – Linda.

Matilda dyrektorka i jednocześnie reżyserka, stara się zapanować: nad kłótniami aktorów (o prestiż, kobiety, pieniądze), nad ambicjami aktoreczek i prawdziwych gwiazd, nad zarządem teatru obawiającym się moralnej nieprawości sztuki oraz nad autorem popadającym w alkoholizm i kryzys twórczy.

Dyrektorka Matilda zdaje sobie sprawę jaka na niej ciąży odpowiedzialność. By premiera „Matki i córki” doszła do skutku, rozmawia o tym z inspicjentem Oskarem.

Oskar, to dobry duch teatru. Potrafi znaleźć wyjście z najtrudniejszej sytuacji. Godzi pokłóconych aktorów. Jest kopalnią wiedzy o życiu. Świadkiem przemian teatru, kronikarzem i teatralnym filozofem. Jest prawdziwym oparciem dla wiecznie zestresowanej reżyserki. Do każdej sytuacji, jaka się zdarza w teatrze, ma gotowy aforyzm, powiedzenie, lub cytuje myśli sławnych i wybitnych ludzi z przeszłości.

Najwięcej zamieszania na scenie wprowadza amant Harry. Uwodzi on w grubiański sposób, aktorkę i zarazem suflerkę Lottę. Zachowanie Harrego nie podoba się Peremu. Pery czuje się cały czas niedoceniony jako aktor przez to, że musi grać tylko epizody, zamiast głównych ról. Ciągle wypomina dyrektorce, że mało zarabia.

Oglądając spektakl, przedstawiający teatr w teatrze, widzowie podglądają pracę całego zespołu: dramaturga, reżysera, aktorów, inspicjenta, suflerkę; stają się uczestnikami codziennego życia w teatrze.

Tekst sztuki jest uniwersalny. Daje wiele do myślenia. Słowa wypowiedziane przez aktorów, mogą stanowić aluzję do konkretnego teatru działającego na prowincji.

Problemy finansowe, z jakimi muszą się zmagać teatry małomiasteczkowe, zawsze są wyzwaniem i i pytaniem dla dyrektorów: czy każda kolejna premiera nie będzie coraz większą klapą dla teatru ???

P.S.

21 września 2012 r., podczas inauguracji Lubelskich Dni Seniora, został rozstrzygnięty konkurs o tytuł „Miejsce przyjazne seniorom”. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie otrzymał certyfikat takiego miejsca. (zobacz)

Według mnie, Teatr nie do końca spełnia wymogi certyfikatu, szczególnie dla osób poruszających się o kulach i na wózkach inwalidzkich.

Do głównego i zarazem jedynego wejście na widownię prowadzą wysokie strome schodki...

Jadwiga Karczewska


W ramach obchodów Dnia Seniora, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej (DDPS) nr 2 w Lublinie, przy ul. Pozytywistów 16, odbyło się integracyjne i wielopokoleniowe spotkanie przy muzyce i nie tylko.

Pani Anna Szumlak – kier. DDPS nr 2 oraz Pan Adam Mołdoch – kier. filii nr 3 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Lublinie witali zaproszonych gości:

 • Ewę Dados – Pełnomocnika Prezydenta Miasta Lublin d/s Seniorów,
 • Marię Pawelę – Dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie,
 • Annę Ryńską – Z-cę Dyrektora Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie,
 • Marzenę Tymosiewicz – kier. Działu ds. Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia, MOPR w Lublinie,
 • Jolantę Piwowarską – kier. Filii nr 4 MOPR w Lublinie,
 • Sylwię Gwóźdź – kier. Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Specjalnej Troski,
 • Ewę Krawczyk – koordynatora Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 2 w Lublinie,
 • Ewę Meder-Fedoruk koordynatora Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3,
 • Agnieszkę Litwin Rabińską – p. o. kier. DDPS nr 1 w Lublinie,
 • Grażynę Wach – pracownika Biblioteki przy ul. Grażyny w Lublinie,
 • Annę Furmanik – reprezentująca Klub Seniora Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (LSM),
 • Bożenę Gołysz – Latarnika Polski Cyfrowej.

Pani Ewa Dados w imieniu: swoim, Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka oraz Z-cy Prezydenta Lublina Pani Moniki Lipińskiej,

życzyła Seniorom i Ich rodzinom przede wszystkim zdrowia, a także poszukiwania różnych form aktywnego spędzania czasu. Czerpania wielu radości z bycia aktywnym, poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach (edukacyjnych, sprawnościowych, artystycznych, turystycznych). Rozwijania swoich pasji, zainteresowań.

Najliczniejszą grupę uczestników spotkania stanowili Seniorzy - uczestnicy zajęć w: DDPS nr 1 i nr 2 w Lublinie, Centrum Usług Socjalnych (CUS) w Lublinie, Centrum Dziennego Pobytu (CDP) przy ul. Maszynowej oraz ul. Pogodnej w Lublinie, Klubu Seniora LSM w Lublinie.

Kolejnym punktem obchodów Dni Seniora była część artystyczna, w której dzieci z Przedszkola nr 47 w Lublinie wystąpiły w spektaklu słowno-muzyczno-baletowym pt. „Cztery pory roku”. Popisy bardzo podobały się publiczności. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, słodyczami i upominkami. Następnie, pod okiem Pań: Ilony Zgiet i Beaty Kidaj, artyści – Seniorzy z DDPS nr 2 w Lublinie, wystąpili ze sztuką pt. „Ożenek” Mikołaja Gogola. Zgromadzeni goście byli pod wrażeniem występów w wykonaniu Seniorów.

Po części artystycznej, wystąpiły Panie, które apelowały o przyłączenie się do akcji, ogłoszonej przez "Lubelski Animals", a polegającej na zbiórce datków pieniężnych i produktów żywnościowych na rzecz bezdomnych zwierząt. Pani Bożena Gołysz, Latarnik Polski Cyfrowej, zachęcała Seniorów do zapisywania się na na darmowe zajęcia z obsługi komputera. Na bezpłatne zajęcia z jogi, relaksacji i nauki prawidłowego oddechu, zapraszał Seniorów młody Pan wolontariusz.

Dla odprężenia i zregenerowania sił, Pani Ania Szumlak ogłosiła przerwę. Wyczekiwanym momentem dla wszystkich była degustacja przygotowanych pyszności, po której wszyscy zostali zaproszeni na tańce.

Stoły ustawione pod oknami i ścianą zachęcały do skosztowania soków, herbaty, kawy, owoców, sałatki jarzynowej i pysznego barszczu ugotowanego przez Panią Mirkę Radziej. Ciastem na wiele sposobów i ciasteczkami w różnych postaciach Pani Teresa Morawska zachwyciła niejedno podniebienie.

O strawę duchową zadbał zespół wokalno-muzyczny „Pauza”, wykonując znane i lubiane szlagiery muzyki polskiej i światowej z lat, 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku.

Wszyscy Uczestnicy, którym w tym dniu dopisywało zdrowie i nie łamało w krzyżu (odświętnie ubrani), żwawo i z wielką ochotą tańczyli tanga, walce i inne gatunki muzyczne.

Medycznie imprezę zabezpieczała Maria Adamiak.

Logistyką zajęły się Panie: Justyna Flisek i Anna Szumlak.

Organizatorzy:

 • DDPS nr 2 w Lublinie,
 • Filia nr 3 MOPS w Lublinie,
 • Filia nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie,
 • Klub Aktywnego Seniora LSM w Lublinie,
 • Latarnik Polski Cyfrowej Bożena Gołysz

serdecznie dziękują przybyłym na uroczystość „Dni Seniora” gościom i podopiecznym.

Jadwiga Karczewska

Zdjęcia z wydarzenia pochodzą ze strony MOPR.


telefon zaufania dla osób starszych - 22 635 09 54


Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej zachęca do udziału w Konkursie "Miejsce Przyjazne Seniorom", organizowanym przez Społeczną Radę Seniorów przy współpracy z Prezydentem Miasta Lublin.

Celem inicjatywy jest wyróżnienie oraz promowanie miejsc w Lublinie, które ze względu na oferowane usługi, stosowane zniżki oraz dostępność architektoniczną wychodzą naprzeciw oczekiwaniom starszych mieszkańców Miasta. Konkurs skierowany jest do podmiotów, instytucji i organizacji otwartych na potrzeby lubelskich seniorów. W ubiegłym roku zostało wyróżnionych 26 podmiotów (zobacz).

Termin przesyłania zgłoszeń mija 13 września br., rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie Certyfikatów planowane jest na 20 października.

Regulamin Konkursu wraz z formularzem dostępny jest w siedzibie Społecznej Rady Seniorów (tj. Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. St. Leszczyńskiego 23) oraz na stronie internetowej Miasta Lublin.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 81 466 20 63.

PDF- regulamin Konkursu

 


 

W dniach 7 - 17 czerwca 2013

Prezydent Miasta Lublin zaprasza na Lubelskie Dni Seniora

Przewidzianych jest wiele wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, medycznych i rekreacyjnych.
W czasie uroczystej inauguracji 7 czerwca w Ratuszu Prezydent Krzysztof Żuk symbolicznie przekaże seniorom klucze do miasta. Do udziału w wydarzeniu zgłosiły się m.in. szkoły, przedszkola, domy kultury, inne instytucje kulturalne, zakłady opieki zdrowotnej, instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe. Zakończeniem Lubelskich Dni Seniora będzie impreza plenerowa na Starym Mieście z występami artystycznymi grup seniorów i grup międzypokoleniowych.
Koordynatorem Dni jest Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej. Wydarzenie objęło patronatem medialnym Radio Lublin.

PDF- harmonogram wydarzeń Lubelskich Dni Seniora 7-17.06.2013

PDF- działania wojewódzkich instytucji kultury w ramach Lubelskich Dni Seniora 2013

zaproszenie na zakończenie Dni Seniora


 

Targi Lublin S.A. zapraszają do udziału w wydarzeniu Styl 50+ Oferta dla Dojrzałych, które odbędzie się w dniach 18-19 maja 2013 r. w Centrum Targowo-Wystawienniczym Targów Lublin S.A., ul. Dworcowa 11, w godz. 10.00 - 18.00.

Styl 50+ Oferta dla Dojrzałych to pierwsze organizowane na Lubelszczyźnie wydarzenie targowe dedykowane wszystkim tym, którzy zasilają szeregi grupy wiekowej 50+. Organizatorzy pragną, by posłużyło ono pobudzeniu aktywności społecznej, poprawieniu wizerunku osób starszych oraz wzmacnianiu integracji międzypokoleniowej. Osoby dojrzałe będą mogły aktywnie wziąć udział w imprezie, uczestnicząc w wielu warsztatach, prelekcjach oraz zapoznać się z coraz większą i różnorodną ofertą produktów i usług przeznaczonych właśnie dla nich.

Podczas wydarzenia Styl 50+ Oferta dla Dojrzałych zaplanowano organizację m.in.:

• warsztatów nordic walking – zorganizowanych z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking

• prelekcji/porad dla Seniorów dotyczących świadczeń emerytalno-rentowych – przy pomocy ZUS O/Lublin

• instruktażowych warsztatów dla seniorów, dotyczących podłączania sprzętu do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej

• tzw. „strefę zdrowia” – bezpłatne badania: pomiar ciśnienia, glukozy, pomiar substancji smolistych w wydychanym powietrzu, badania słuchu

• prezentację Lubelskich Czaderek – grupę Pań 50+ zrzeszonych przy Domu Kultury Węglin w Lublinie

• prelekcji „Optymistyczna starość” – Stowarzyszenie ‘mali Bracia Ubogich’

• zajęć w oparciu o techniki relaksacyjne, zajęcia plastyczne

• gier i zabaw (gra w Bingo, gry planszowe i rebusy, zabawa z chustą animacyjną) – Stowarzyszenie ‘mali Bracia Ubogich’

• wykładów wokół tematyki: Jak zostać super Babcią? Jak porozumieć się z wnukiem?

• trening pamięci – Aktywny Senior – sposoby ćwiczenia pamięci.

Tematyka targów będzie obejmować między innymi:

 • MEDYCYNĘ, ZDROWIE I REHABILITACJĘ

 • SPORT I TURYSTYKĘ

 • URODĘ

 • PASJE I HOBBY

 • NOWE TECHNOLOGIE I MEDIA

 • PRAWO I FINANSE (doradztwo)

W tym samym czasie odbędą się: Targi Ogrodnicze EDEN oraz Dni Zdrowia i Urody (1 bilet na trzy wydarzenia).

Szczegółowe informacje: www.50plus.targi.lublin.pl


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, jako Miejsce Przyjazne Seniorom, organizuje trzeci już

Weekend dla Seniorów w dniach 25-27 stycznia 2013.

„Weekend dla Seniorów” to ciesząca się coraz większym powodzeniem akcja skierowana do mieszkańców Lublina i okolic, którzy ukończyli sześćdziesiąty rok życia. Ma na celu zachęcenie osób starszych do skorzystania z oferty repertuarowej teatru oraz aktywnego udziału w życiu kulturalnym miasta. Dyrekcja Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie na ten weekend proponuje seniorom bilety w specjalnej w cenie 15 zł. Aby skorzystać z oferty należy przy zakupie biletów w kasie udokumentować swój wiek.

W dniach 25-27 stycznia będzie wystawiany spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda" autorstwa Witolda Gombrowicza w reżyserii Bogdana Toszy. Iwona prowokuje samym istnieniem krańcowe reakcje i decyzje. Czy da się „ucywilizować”, odrzeć z autentyczności, wtłoczyć w ramę książęcego mariażu i tytułu? A jeżeli nie, jak się jej pozbyć?

Przychylając się do licznych próśb osób starszych, dyrekcja teatru podjęła decyzję o przesunięciu spektakli w Weekend dla Seniorów na godzinę 17:00.

Kontakt: Marcin Słowikowski, Biuro Organizacji i Reklamy

 tel: 81 532 44 36, kom. 693828 569

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

www.teatrosterwy.pl;  www.facebook.com/TeatrOsterwy


Sanepid w Lublinie ograniczył dostęp do badań na żółtaczkę typu „C”

Oto historia walki o swoje prawa i normalność.

Przeglądając portal niepelnosprawni.lublin.pl natknęłam się na informację „Sanepid przebada mieszkańców Lublina na żółtaczkę”. Taka informacja była zamieszczona w Dzienniku Wschodnim 21 listopada 2011 r.
Bardzo ucieszyłam się, że będę mogła skorzystać z bezpłatnych badań. By dowiedzieć się szczegółów, zadzwoniłam i zapytałam kiedy mogę przyjść na badania. Osoba odbierająca telefon zapytała, kiedy się urodziłam? Podałam datę urodzenia. W odpowiedzi usłyszałam, że niestety nie kwalifikuję się na badania, bo "jestem za stara".
Bardzo mnie to zabolało. Jak pracowałam, odprowadzałam składki na publiczną służbę zdrowia. Teraz pozbawia mnie się prawa do bezpłatnych badań.
Na szczęście kiedyś na telefon komórkowy otrzymałam SMS-a następującej treści: "Jesteś świadkiem dyskryminacji osoby starszej, niepełnosprawnej, innej narodowości? Reaguj! Kampania na rzecz równego traktowania: http://m.siecrownosci.gov.pl".
Dlatego też postanowiłam wykorzystać tę pomoc. Weszłam na stronę m.siecrownosci.gov.pl, wypełniłam odpowiedni formularz opisując zaistniałą sytuację. Po około miesiącu oczekiwania, otrzymałam powiadomienie listem poleconym. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Biuro Pełnomocnika Rządu Do Spraw Równego Traktowania - Pani Dyrektor Barbara Szymborska skierowała pismo do Pani Irminy Nikiel - Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z zapytaniem: "Dlaczego do badań przesiewowych, zagrożonych wirusowym zapaleniem wątroby typu „C”, zastosowano przedział wiekowy 18 – 60 lat łamiąc przy tym Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej?", jednocześnie informując mnie jako osobę zainteresowaną.
Następnie otrzymałam list polecony z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Lublinie z zaproszeniem na badania przesiewowe wątroby typu „C”. Natychmiast z takich badań skorzystałam.
30 marca 2012 r. otrzymałam kolejny list polecony. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Biuro Pełnomocnika Rządu Do Spraw Równego Traktowania - Pani Dyrektor Barbara Szymborska pisze: „Z wyjaśnień uzyskanych od Pani Irminy Nikiel – Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie wynika, iż faktycznie akcja została skierowana do osób mieszczących się w przedziale wiekowym 18 – 60 lat, jako wybranej grupy reprezentatywnej, charakterystycznej z uwagi na stosowane metody leczenia i potencjalne źródła zakażeń. Jednakże w wyniku interwencji Biura Pełnomocnika Rządu Do Spraw Równego Traktowania w powyższej sprawie, Inspektor podjął decyzję o odstąpieniu od stosowania tego typu ograniczeń w dostępie do badań przesiewowych.

Warto było walczyć o prawa swoje i innych oraz o równe traktowanie.

Jadwiga Karczewska